Abu al-Ghajt potępia otwarcie placówki dyplomatycznej Republiki Czech w Jerozolimie

 

Ahmed Abu al-Ghajt, Sekretarz Generalny Ligi Państw Arabskich, potępił otwarcie przez Republikę Czeską placówki dyplomatycznej w okupowanej Jerozolimie, podkreślając, że procedura ta jest sprzeczna z prawem międzynarodowym i ustaloną polityką europejską w tej kwestii. Sekretarz pokreślił, że takie postępowanie nie pomaga pokojowi i narusza prawa Palestyńczyków w okupowanym mieście.

Oficjalne źródło w  biurze Sekretariatu Generalnego Ligi Arabskiej potwierdziło, że  otwacie przez Czechy przedstawicielstwa w Jerozolimie jest sprzeczne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 478 z 1980 r. zakazującą tworzenia misji dyplomatycznych w okupowanym mieście. Źródło dodało, że status Jerozolimy jest jedną z ostatecznych kwestii, która jest rozstrzygana w drodze negocjacji, a los Jerozolimy nie może być rozstrzygnięty za pomocą jednostronnych środków.

Źródło cytując Abu al-Ghajta potwierdził, że na status prawny Jerozolimy nie ma wpływu decyzja tego czy innego państwa o otwarciu w niej placówek dyplomatycznych misji, ponieważ Jerozolima Wschodnia jest ziemią okupowaną w rozumieniu prawa międzynarodowego i jest to niezaprzeczalny fakt na który nie mają wpływu działania niektórych krajów, które wybierają interesy kosztem zasad.