Ambasador Państwa Palestyny: Administracja USA nie ma uczciwości ani wiarygodności, aby być mediatorem w procesie pokojowym.

Wafa/Warszawa 04/02/2020

Ambasador Państwa Palestyny w RP JE P. Mahmoud Khalifa zorganizował we wtorek 4 lutego konferencję prasową w siedzibie Ambasady w obecności polskich mediów, podczas której potwierdził odrzucenie przez Naród Palestyński porozumienia amerykańsko-izraelskiego, opisując je jako plan eskalacji sytuacji zagrażającej pokojowi i bezpieczeństwu na świecie, a nie tylko w regionie,

Dodał, że administracja USA nie dyskutowała, nie konsultowała ani nie uzgadniała ze stroną palestyńską na żadnym etapie opracowywania tego planu, podczas gdy siedziała, planowała i ogłosiła ten absurdalny plan wspólnie z Premierem B. Netanjahu, w celu podtrzymania okupacji i nie znalezienia rozwiązania, które gwarantuje sprawiedliwy pokój w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe, więc strona palestyńska odrzuca bezdyskusyjnie całą zawartość tego planu.

Khalifa wyjaśnił, że plan ten jest pod wieloma względami nie do przyjęcia, ponieważ oprócz tego, że nie opiera się na rozwiązaniu dwupaństwowym, jest sprzeczny z rezolucjami międzynarodowymi i umowami dwustronnymi. W związku z tym strona palestyńska, nie zaakceptuje żadnej roli administracji Stanów Zjednoczonych jako uczciwego mediatora w procesie pokojowym, po podjęciu przez nich szeregu rezolucji, które doprowadziły do opróżnienia planu pokojowego z zawartości.

Ambasador Palestyny powiedział, że administracja Trumpa zaoferowała Netanjahu wszystko, a stronie palestyńskiej oferuje jedynie groźby i puste obietnice, okłamując również społeczność międzynarodową, oferuje Palestynie coś w rodzaju „mrowiska” określając je państwem.

Ambasador stwierdził, że strona palestyńska nigdy nie odrzuciła wiarygodnych propozycji negocjacji, ale przedstawiła „arabską inicjatywę” pokojową, która uważana jest za minimum dla dalszych negocjacji. Dyplomata wyraził uznanie dla Unii Europejskiej za stanowisko w sprawie sprzeciwu wobec zapowiedzi Izraela dotyczących aneksji Doliny Jordanu i obszarów na Zachodnim Brzegu, na których znajdują się liczne osady izraelskie, wybudowane z naruszeniem prawa międzynarodowego i rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

Zapytany o oficjalne stanowisko Polski w sprawie umowy stulecia, Ambasador powiedział: Polskie stanowisko zakłada rozstrzygnięcie konfliktu na podstawie rozwiązania dwupaństwowego i mamy nadzieję, że Polska podwoi swoje wysiłki ze społecznością międzynarodową i Unią Europejską, aby wznowić konstruktywne rozmowy mające na celu rozwiązanie konfliktu i zapewnienie bezpieczeństwa regionu i świata. Rozumiemy strategiczne stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi i chcemy, aby służyły one pokojowi i rozwiązaniu dwupaństwowemu, ale nie kosztem Palestyńczyków.

W odpowiedzi na pytania przedstawicieli mediów, które dotyczyły wypowiedzi Prezydenta D. Trumpa, iż jego plan oferuje Palestyńczykom dwa razy więcej ziemi niż posiadają, Ambasador Mahmoud Khalifa stwierdził:

Jest to wielkie kłamstwo, a prawda jest taka, że plan Trumpa de facto kradnie część terytoriów okupowanych 4 czerwca 1967 r., gdzie połowa stanowi mniej niż 15% obszaru Palestyny oferując nam ziemię bez żadnej możliwości rozwoju, ziemię, która wygląda jak mrowisko a zatem, jak powiedziałem wcześniej, to utrwala okupację i nie oferuje konstruktywnych rozwiązań dla sprawiedliwego pokoju.