Co to są przestępstwa kradzieży kulturowej?

Co to są przestępstwa kradzieży kulturowej?

Autor: Tawfik Abu Shomer

 

Nowe zjawisko, o którym niewiele czytałem, przetłumaczone dosłownie jako zawłaszczenie kultury. Kiedyś myślałem, że ten termin dotyczy tych, którzy kradną badania uniwersyteckie, prawa autorskie, nazwy produktów i podszywają się pod wysoko postawione osobistości. Zacząłem śledzić to zjawisko z powodu nowej historii, która przytrafiła się amerykańskiej nauczycielce akademickiej, profesor historii na Uniwersytecie Georga Washingtona, 9 września 2020r, oto podsumowanie tej historii:

 

Profesor Jessica Krogh złożyła rezygnację z uniwersytetu we wrześniu 2020 roku, po przeprowadzeniu śledztwa w sprawie jej twierdzenia, że ​​jej rodzina ma afrykańskie korzenie. Następnie twierdziła, że ​​jest pochodzenia afroamerykańskiego, po czym twierdziła, że ​​jej korzenie są z Karaibów,
a następnie z Puerto Rico. Po śledztwie okazało się, że jej rodzina pochodzi
z białego amerykańskiego rodu!

 

Potem znalazłem inny podobny przypadek: słynna amerykańska działaczka społeczna, Rachel Dolezal, również o białym amerykańskim rodowodzie, pracowała jako nauczycielka i była szefową Association for the Advancement of Coloured People. Ta „kolorowa” kobieta, która również przejęła inną kulturę, stwierdziła w 2016 r., że jest biedna, nie była w stanie zarabiać na siebie
i wystąpiła o pomoc ze stanu Nowy Jork, a państwo przekazało jej około 9000$ pomocy. Przyjmowała również pomoc żywnościową przeznaczoną dla ubogich, a po dochodzeniu okazało się, że miała na koncie 84000$, co doprowadziło do zawieszenia pomocy i śledztwa w jej sprawie. Żeby otrzymać zapomogę zrobiła sobie warkoczyki w afrykańskim stylu i zmieniła nazwisko na Nkshi Amaru Diallo. Twierdziła, że ​​posiada tytuł profesora, pracuje jako wykładowca na uniwersytecie, na Wydziale Studiów Afrykańskich, dopóki jej brat, Ezra, i jej ojciec nie ujawnili jej tożsamości i została wyrzucona ze wszystkich swoich stanowisk.

 

Śledząc te dwie historie, moim zdziwieniem było to, że osoby podszywające się pod inne osoby i grupy etniczne, powinny wybrać szlachetniejsze osobowości
i być z tego dumnym, a nie te mniej szlachetne, mniej znaczące. Zdałem sobie jednak sprawę, że zawłaszczenie tożsamości jest zaburzeniem psychicznym, które dotyka osoby o małej pewności siebie, próbujące zwrócić na siebie uwagę, aby zyskać współczucie i korzyści, w tym materialne, mimo że muszą mieć na uwadze, że cywilizowane kraje świata uważają indywidualne przypadki zawłaszczanie kulturowego za przestępstwo zasługujące na karę!

 

Wróciłem do poszukiwania znaczenia terminu zawłaszczenia lub przywłaszczenia kulturowego, lub z zalecanym przeze mnie tłumaczeniem, plagiatu kulturowego, zdefiniowanego przez słownik Oxford jako: „Podszywanie się pod zwyczaje i tradycje oraz idee danej kultury, jak ubiór, sposób mówienia oraz niektóre tradycje i zwyczaje, w celu osiąganie korzyści, lub wywołania litości.”

 

Z kolei słownik Cambridge miał inne implikacje, które odnoszą się do naszej, palestyńskiej rzeczywistości, definiował plagiat kulturowy jako: „Przywłaszczenie sobie kultury, która nie jest twoją kulturą, bez okazywania tej kulturze zrozumienia i szacunku!”

 

Tak więc izraelska okupacja praktykuje dziś najbrzydsze formy przywłaszczenia kulturowego, ponieważ nie tylko zagarnęła naszą ziemię, ale rości sobie do niej prawo, zmienia cechy jej dziedzictwa, przywłaszcza ją, zmieniając nazwy na żydowskie. Na tym nie koniec, zaczęła się także podszywać pod wszystkie historyczne, kulturowe i narodowe symbole należące do dziedzictwa Palestyny, zaczynając od tradycyjnych strojów, cech narodowych, a kończąc na posiłkach, takich jak hummus, falafel, maklouba czy szakszuka itd!!

 

Okupanci nie poprzestali na podszywaniu się pod nasze symbole palestyńskie, ale raczej popełnili najbardziej ohydne zbrodnie, kiedy celowo zniszczyli to, co pozostało z naszego palestyńskiego dziedzictwa. To działanie jest jedną
z największych zbrodni zawłaszczenia kulturowego w historii: zatrudnili archeologów do sadzenia fałszywych zabytków na naszej ziemi wyburzając inne, takie jak zabytkowe cmentarze, w tym cmentarz Ma’man Allah w Jerozolimie oraz inne. Słowo komentarza w tej sprawie: od 10 lat Izrael niszczy ten cmentarz, na którym spoczywają bardzo znane osobistości świata islamu z czasów Proroka Mohammeda. Cmentarz ten znajduje się w dodatku visa vis konsulatu amerykańskiego we Wschodniej Jerozolimie!

 

Jak długo Palestyńczycy będą milczeć wobec najbardziej ohydnych zbrodni – przestępstw plagiatu kulturowego?!