Kondolencje prezydenta Abbasa z powodu śmierci Ahmed Qurei (Abu Al-Alaa)

Wczoraj, w środę, 22 lutego 2023 prezydent Palestyny Mahmoud Abbas wyraził smutek i żal z powodu śmierci byłego premiera Ahmed Qurei „Abou Al-Alaa”

Prezydent pożegnał zmarłego słowami: „ Żegnamy wielkiego bojownika, który przez całe życie bronił Palestyny, jej sprawy, jej mieszkańców i jej niezależnej decyzji narodowej, miał wielki wkład w walkę na rzecz Organizacji Wyzwolenia Palestyny ​​oraz docenianą pracę w instytucjach Palestyńskich.”

Abu Al-Alaa urodził się w mieście Abu Dis w Jerozolimie w 1937 r. W 1968 r. wstąpił do Palestyńskiego Ruchu Wyzwolenia Narodowego (Fatah). Założył Fundację (Samed)  w Bejrucie na początku lat siedemdziesiątych i pełnił funkcję dyrektora generalnego.

Abu Al-Alaa objął stanowisko członka Komitetu Centralnego ruchu Fatah w sierpniu 1989 r., był członkiem Rady Centralnej Organizacji Wyzwolenia Palestyny ​​oraz członkiem Narodowej Rady Palestyny.

Został mianowany ministrem gospodarki i handlu oraz ministrem przemysłu w pierwszym rządzie palestyńskim w tym okresie (1994-1996).

W 1996 r. został przewodniczącym Palestyńskiej Rady Legislacyjnej  i pełnił tę funkcję do 2003 r.

Był premierem rządu w Autonomii Palestyńskiej od października 2003 do marca 2006.

Do końca 2009 roku był komisarzem generalnym Komisji Mobilizacji i Organizacji Fatahu.

Personel Ambasady Państwa Palestyny łączy się w smutku.

Spoczywaj w pokoju.