List otwarty partii Razem

List otwarty

My, niżej podpisani, jesteśmy wstrząśnięci  śmiercią Szirin Abu Akle oraz brutalnymi atakami, jakich dopuścili się izraelscy funkcjonariusze wobec żałobników uczestniczących w jej pogrzebie. Podobnie jak Biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka mamy nadzieję, że władze Izraela umożliwią przeprowadzenie niezależnej analizy okoliczności śmierci Szirin Abu Akle. Jednocześnie nie zapominamy kontekstu, w jakim Szirin Abu Akle została zabita przez nieznanego sprawcę.

Dlatego zwracamy się do Rządu RP z prośbą o zdecydowaną reakcję na eskalację przemocy stosowanej przez władze Izraela w okupowanej Palestynie i w Izraelu. Wzywamy do podjęcia działań mających zmusić władze Izraela, aby przestały stosować przemoc wobec ludności cywilnej, dziennikarzy i aktywistów.

Wzywamy do natychmiastowych działań dyplomatycznych w celu przerwania nielegalnej grabieży ziemi i niszczenia zabudowań, a także łamania praw ludności palestyńskiej. Tylko w ostatnich miesiącach, zarówno w Shaykh Jarah, jak i w Masafer Yatta, rozpoczęto bezprawne wysiedlenia. Jednak działania te nie zaczęły się rok czy dwa lata temu, ale trwają nieprzerwanie co najmniej od 1948 roku. Nielegalna aneksja terenów Palestyny nie może być sankcjonowana przez okupacyjne sądy Izraela i musi zostać natychmiast przerwana.

Władze Izraela muszą także zaprzestać dyskryminacji ludności palestyńskiej: uchylić dyskryminujące prawo oraz powstrzymać się od działań, które spełniają przesłanki wymienione w Statucie Rzymskim i mieszczą się w definicji apartheidu. Muszą także umożliwić powrót do domu ludności palestyńskiej wysiedlonej po 1948 roku.

Mamy dość milczenia w tej sprawie oraz ignorowania cierpienia ludności palestyńskiej wywołanego bezprawnymi działaniami izraelskich władz okupacyjnych. W imieniu wszystkich obywateli Rzeczypospolitej zwracamy się więc z apelem o jednoznaczną reakcję władz RP.

Zarząd Krajowy partii Razem

Posłanki i posłowie partii Razem

 

Solidarni z Palestyną