Ministrowie spraw zagranicznych i europejscy prezydenci odrzucają plan Trumpa

 

Byli szefowie dyplomacji i rządów krajów Unii Europejskiej podpisali list odrzucający plan Trumpa ,gdyż  uważają ,że doprowadzi on do faktycznego apartheidu.

Plan jak twierdzili jest sprzeczny z międzynarodowymi ustaleniami w sprawie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, rezolucjami ONZ .

 

Zamiast budować pokój, plan zaogni konflikt – ucierpią zarówno izraelscy, jak i palestyńscy cywile, a sytuacja poważnie wpłynie na Jordanię i cały region.

 

Plan Trumpa nie doprowadzi do pokojowej koegzystencji i nie rozwiąże żadnego konfliktu. To de facto legitymizacja obecnej sytuacji na okupowanym palestyńskim terytorium, gdzie ludzie żyjący obok siebie nie są równi wobec  prawa. Taka sytuacja bardzo przypomina apartheid – a tego terminu nie używamy często.

 

Ponieważ sytuacja jest pilna, wzywamy Europę do odrzucenia amerykańskiego planu jako podstawy negocjacji oraz do podjęcia natychmiastowych i skutecznych kroków w celu przeciwdziałania aneksji terenów palestyńskich, a tym samym do obrony międzynarodowego porządku opartego na przepisach prawa.