Przemówienie prezydenta Mahmouda Abbasa na ważnym spotkaniu przywódców palestyńskich frakcji narodowych, w tym Hamasu i Dżihadu:

 

Prezydent Mahmoud Abbas wezwał dziś do otwartego palestyńskiego dialogu narodowego z zaangażowaniem wszystkich frakcji narodowych, mającego na celu przeciwstawienie się poważnym wyzwaniom i spiskom, z którymi sprawa palestyńska się obecnie mierzy.
W przemówieniu otwierającym spotkanie sekretarzy generalnych frakcji palestyńskich, które odbyło się w Ramallah i Bejrucie za pośrednictwem wideokonferencji, Prezydent wezwał w szczególności Fatah i Hamas, dwie główne wiodące frakcje, do podjęcia otwartego dialogu w celu znalezienia wyjścia z obecnego stanu podziału. Prezydent uznał, że taki dialog powinien opierać się na zasadach idei jednego narodu i jednego systemu politycznego, nakierowanego na realizację aspiracji i celów narodu palestyńskiego.
„Dokonamy niezbędnych ustaleń, aby Centralna Rada Palestyny zwołała się tak szybko, jak to możliwe. Do tego czasu uzgodnimy niezbędne mechanizmy zakończenia podziału i osiągnięcia pojednania i partnerstwa narodowego w sposób określony w czasie z udziałem wszystkich” – powiedział Prezydent Abbas.
Dodał również: „To spotkanie odbywa się na bardzo niebezpiecznym etapie, w którym nasza narodowa sprawa stoi w obliczu różnych spisków i niebezpieczeństw, z których najbardziej znaczącymi są »plan stulecia«, izraelskie plany aneksji i projekty normalizacyjne, które okupacja [izraelska] stosuje jako trujący sztylet do dźgania naszego narodu. Ktokolwiek akceptuje aneksję, jest zdrajcą ojczyzny i zdrajcą naszej sprawy”.
Prezydent potwierdził: „Nasza decyzja narodowa jest naszym wyłącznym prawem i nie możemy zaakceptować przemawiania w naszym imieniu. Nie upoważniliśmy do tego nikogo i tego nie zrobimy. Decyzja Palestyny jest prawem samych Palestyńczyków i zapłaciliśmy za to wysoką”.
Podkreślił, że „Organizacja Wyzwolenia Palestyny pozostanie jedynym i prawowitym przedstawicielem Narodu Palestyńskiego” i że wszystkie siły i frakcje narodowe muszą przyłączyć się do OWP, aby chronić i wzmacniać swój status jako enklawy wszystkich Palestyńczyków w ojczyźnie i w diasporze.
Prezydent Abbas powiedział, że Palestyńczycy nie mogą dłużej akceptować Stanów Zjednoczonych jako jedynego pośrednika w żadnych przyszłych negocjacjach pokojowych.
Zaznaczył, że kraje arabskie będą musiały potwierdzić swoje zaangażowanie w Arabską Inicjatywę Pokojową na zbliżającym się spotkaniu Ligi Arabskiej, na którego czele stanie Państwo Palestyna. Prezydent dodał, że arabscy sąsiedzi będą musieli uznać fakt, że nie mogą normalizować swoich stosunków z okupującym Izraelem, dopóki ten nie zakończy okupacji i dopóki Naród Palestyński nie uzyska suwerenności i nie utworzy swojego niepodległego państwa ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą.