Sekretarz LPA Abul Gheit: To, co nie zostało podpisane przez palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, nie zostanie podpisane przez  żadnego Palestyńczyka”

Nowy York 11/02

“Wierzę, że to, co nie zostało podpisane przez palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, nie zostanie podpisane przez żadnego Palestyńczyka” – powiedział sekretarz generalny Ligi Arabskiej Ahmed Abul Gheit.

Plan nie może przynieść pokoju, a my zmierzymy się z jego zastosowaniem w terenie.
Sprzeciwił się arogancji izraelskiego przedstawiciela, kiedy powiedział, że rozwiązanie będzie możliwe bez obecności prezydenta Abbasa.

Dodał: “Mamy projekt pokojowy oparty na arabskiej inicjatywie pokojowej zapoczątkowanej w 2002 roku” i dodał, że amerykański plan ograniczył w pełni sens negocjacji

Abul Gheit dodał: Przez dziesięciolecia pracowałem w kulisach budowania pokoju na Bliskim Wschodzie i wyszedłem z tego z ważną lekcją, że nie może być pokoju między obiema stronami, jeśli nie opiera się on na sprawiedliwości i nie może być pokoju na Bliskim Wschodzie, jeśli będzie on wymuszony a niestety to jest recepta na zaognienie konfliktu jeszcze bardziej.

Wezwał społeczność międzynarodową do utrzymania wiarygodności i przestrzegania zasad przyjętych i popieranych przez obie strony. To są zasady, w które większość  Palestyńczyków wierzyła i walczyła od 3 dekad od podpisania umów w Oslo a lekceważenie tego to cios dla wiarygodności społeczności międzynarodowej i osłabienie dla Palestyńczyków, którzy liczą na sprawiedliwy pokój.