Szantaż okupacji izraelskiej

 

Władze okupacyjne Izraela w niedzielę 21 marca odebrały kartę VIP dr Riyadowi al-Malkiemu, Ministrowi Spraw Zagranicznych i Ekspatriantów Palestyny, wracającemu z wizyty w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. Izrael odwołał pozwolenie na wjazd VIP do Palestyny, a towarzyszącą mu delegację (Ambasador Omar Awadallah i Ambasador Ammar Hijazi) wezwano na przesłuchanie podczas jej powrotu do Palestyny.

To działanie potwierdza okupacyjny charakter rządu Izraela oraz używanie przez niego dyskryminacyjnych środków i ograniczania swobody przemieszczania się. Działania te są niezgodne z umowami dwustronnymi i prawem międzynarodowym. Jest to też forma represji wobec rządu palestyńskiego za śledzenie działań Międzynarodowego Trybunału Karnego przez Ministra Spraw Zagranicznych i Ekspatriantów.

Potwierdzamy, że rząd palestyński wraz ze wszystkimi swoimi instytucjami będzie kontynuował swoją rolę służenia i ochrony Narodu Palestyńskiego przed działaniami i zbrodniami izraelskiego państwa okupacyjnego. Represje nie zniechęcą palestyńskich instytucji i przywództwa do wypełniania tej roli. Jesteśmy zdeterminowani do wykorzystywania wszystkich możliwych środków prawnych by wykonawców izraelskich zbrodni wojennych postawić przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Systematyczne i ciągłe działania okupanta przeciw Narodowi Palestyńskiemu i jego przywództwu wymagają jasnego stanowiska społeczności międzynarodowej, należy potępić okupację i jej praktyki, a także postawić izraelskich zbrodniarzy wojennych przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym oraz nie pozwalać na to by państwo Izrael nadal był ponad prawem międzynarodowym.,