Terroryzm historyczny i tożsamościowy!

Góra Ebal, znana również jako Góra Ognia, jest punktem strategicznym zlokalizowanym na północ od miasta Nablus i jest najwyższym szczytem pasma górskiego Nablus rozciągającego się od Nazaretu do przedmieść Jerozolimy. Szczyt wznosi się na 950 metrów nad poziomem morza i z niego rozpościera się widok na cały region, z którego wyłaniają się góry Libanu, Jordanii i Karmelu, a także Dolina Jordanu i zachodnie wybrzeże Morza Śródziemnego. Region obfituje w liczne zabytki, dziesiątki jaskiń i starożytnych grobowców.

W dniach 2012–2021 r. izraelskie media opublikowały następującą wypowiedź prezydenta Izraela Reuvena Repelina skierowaną do Netanjahu i ministra armii Benny’ego Gantza:

Proszę was o niezwłoczne zbadanie zniszczenia tego stanowiska archeologicznego na Górze Ebal. Zniszczenie ołtarza Yeshua Bin Nun wzbudziło moją złość i gniew, ponieważ jest to atak na naszą historię.

Powodem jest to, że spychacz prowadzony przez palestyńskiego kierowcę pracującego dla firmy zajmującej się układaniem dróg, łączącej Asira al-Shamalia z miastem Nablus, przypadkowo zmiótł część pozostałości ogrodzenia. Te pozostałości, o których mówił Repelin to kilka kamieni, które są pozostałościami starego, zrujnowanego budynku.

Jeśli jest to atak na historię, a wręcz archeologiczny i kulturowy terroryzm, jak twierdzi członek Knesetu Ajjelet Szaked, to jaka jest jej opinia o ciężkich buldożerach izraelskiej armii, które wyburzyły islamskie wzgórze Zakaria, sięgające do XIII wieku naszej ery i zlikwidowania go całkowicie, tak że na jego zgliszczach wzniesione zostało miasto Modi’in?

Co Palestyńczycy mogą powiedzieć o wykopaliskach w Jerozolimie i fałszowaniu historii jej zabytków?

Jak mają nazwać kradzież ważącego siedem ton, chrześcijańskiego bizantyjskiego kamienia baptystycznego z palestyńskiej wioski Tuku w Betlejem w lipcu 2020 r., przez ciężkie dźwigi wojskowe izraelskiej armii?

A jeśli palestyńskie działania nazywane są terrorem, to jak Palestyńczycy powinni nazwać przekształcanie muzułmańskich cmentarzy i meczetów w Jerozolimie, Salfit, Kafr al-Dik, Burqin, Beer-Szebie i północnej Palestynie w miejsca rozrywki, parki i synagogi?

   

Okupacyjny terroryzm historyczny jest zbrodnią wobec dziedzictwa narodowego Palestyny, które nie ma sobie równych w historii, jest to zbrodnia nie tylko przeciwko Palestyńczykom, ale także wobec dziedzictwa całej ludzkości!

Palestyna jest krajem światowego dziedzictwa kulturowego, a Palestyńczycy w są strażnikami tego dziedzictwa, podczas gdy Izraelczycy starali się zniszczyć i zagrabić wszystkie zabytki znalezione w regionie od czasów Ben-Guriona do Netanyahu!